Фітопатологічний аналіз насіння

Більшість хвороб сільськогосподарських рослин пов’язана із зараженням посівного (садивного) матеріалів. В посівах зернових-колосових проявляється комплекс різноманітних хвороб: кореневі гнилі, борошниста роса, снігова пліснява, гельмінтоспоріоз, септоріоз листя, бура іржа, альтернаріоз, септоріоз та фузаріоз колосу, тверда і летуча сажки. З хвороб проростків, що передаються з насінням – фузаріози, септоріоз, снігова пліснява, тифульозна гниль, гельмінтоспоріоз. Щоб попередити поширення захворювань, що передаються через насіння, необхідне проведення фітопатологічного аналізу насіннєвого матеріалу.

Фітопатологічний аналіз насіння дозволяє визначити в лабораторних умовах кількісний і видовий склад патогенів, що передаються з посівним матеріалом.
Зараженість насіння визначають під час пророщування у вологій камері у рулонах фільтрувального паперу.
Під час пророщування насіння у вологій камері бактеріальні хвороби виявляють розм’якшеністю та ослизленістю тканин насіння. Грибні хвороби проявляються на пророслому і непророслому насінні як плями різної форми і забарвленості, наліт грибниці, пікніки, деформація або відмирання частин проростків.
Протягом останніх років відділом визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу виконано значний обсяг роботи. В 2022р. було відібрано та проаналізовано 172 зразки насіннєвого матеріалу, в т.ч. зернових культур – 104, зернобобових – 68. За І-ІІ квартал 2023 року було всього проаналізовано 92 зразки (зернових культур – 19, зернобобових – 73).
В ході фітоекспертизи повсюди на насінні виявляються збудники різноманітних хвороб – альтернаріозу, бактеріозу, фузаріозу, гельмінтоспоріозу, оливкової плісені тощо. Незараженого насіння практично немає. Все це може стати причиною втрати врожаю до 20% і більше.
Одним із основних і найбільш ефективних з екологічної і економічної точки зору заходів захисту посівів є протруювання насіння, так як збудники хвороб містяться на поверхні або в середині зернини, в ґрунті, іноді як домішки - в насіннєвому матеріалі. Обробка насіння деякими сучасними препаратами не лише знезаражує його від шкідливих організмів, а й захищає від загнивання, підвищує схожість, енергію проростання, стійкість до несприятливих природних факторів, та в деякій мірі обмежує розвиток патогенів впродовж всієї вегетації. Але висока ефективність дії протруйників забезпечується лише у випадку правильного вибору препарату в залежності від спектру його дії та наявних збудників, тобто в разі проведення фітоекспертизи.
Відповідно до результатів фітоекспертизи спеціалісти господарств можуть обрати методи і засоби захисту, забезпечити їх проведення на відповідному рівні і мінімізувати ризик, пов’язаний з неефективним використанням засобів захисту рослин.

Наша адреса: 21027 м. Вінниця, вул. Келецька 53, к.111.

За більш детальною інформацією телефонуйте: (0432) 46-45-19

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.