Повитиця – Cuscuta Spp.

Повитиця – Cuscuta Spp.

Увага! Злісний бур’ян, що паразитує на сільськогосподарських рослинах

Повитиця – однорічна рослина-паразит, що засмічує багато рослин різних родин та видів, а також деревоподібних рослин. Особливо потерпають такі культури, як люцерна, конюшина, вика, в тому числі може паразитувати на картоплі моркві, цибулі тощо. Крім культурних рослин, повитиця засмічує багато видів дикорослих рослин і бур’янів, всього понад 200 видів.

Цей бур’ян отруйний для тварин, може викликати тяжкі хронічні захворювання і навіть загибель. Особливо проявляються отруйні властивості під час цвітіння і утворення насіння, саме тоді вміст отруйних сполук в рослині на найвищому рівні.

Повитиця має ниткоподібне, жовте, оранжеве, інколи жовто-зелене стебло, в діаметрі до 0,8 мм, квітки на коротких квітконіжках (1,5-2 мм) зібрані по 5-9 шт. в гроноподібні суцвіття. Розмір насінин: довжина 1,9-2 мм; ширина 0,8-1,5 мм; товщина 0,6-1,3 мм. Розмір коробочок: довжина 1,5-3,5 мм, ширина 1,5-3,5 мм, товщина 1,1-3 мм. В насіннєвому матеріалі зустрічаються як коробочки так і насіння.

Сходи повитиці польової з’являються в травні, коли добре прогріється повітря і ґрунт. Проростки у вигляді блідо-жовтого вусика роблять кругові рухи проти годинникової стрілки, поки не обплетуть кількома витками зелену рослину, прикріплюються до неї за допомогою присосок (гаусторій) і висмоктують із рослини поживні речовини. Пізніше повитиця утворює численні пагони, якими обплітає рослини. Одна рослина повитиці може заплести до 200 інших рослин. Якщо поблизу не буде рослини живителя, то повитиця загине.

Повитиця може розмножуватись як насінням так і шматочками стебла, які дуже добре приживаються. Одна рослина може дати до 30 тис. насінин, які зберігають схожість у ґрунті 5 і більше років. В пошуках рослини-господаря, повитиця може досягати стебла до 1,5 м.

Насіння повитиць може бути перенесено за допомогою вітру, талих вод навесні, з урожаєм сільськогосподарських культур, поширюватися за допомогою автотранспорту, сільськогосподарським знаряддям, скошеною травою таким чином заселяти нові землі.

Ділянки багаторічних трав, які уражені повитицями рекомендовано скошувати до цвітіння повитиці, а скошену вегетативну масу, залити пальним і спалити.

Для попередження завезення необхідно проводити ретельний огляд об’єктів регулювання, рослинних матеріалів, а також транспортних засобів. Для своєчасного виявлення вогнищ повитиць необхідне систематичне проведення обстежень земельних угідь. Під час вегетації повитиці добре виділяються своїми шнуроподібними стеблами, тому ідентифікувати їх легко. Велике значення має використання для посіву чистого насіннєвого матеріалу.

Зустрівши рослину з характерними ознаками звертайтесь до Державної установи «Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія» за адресою: м. Вінниця, 4-й пров. Комарова 9, тел.: (0432)-46-50-37, для встановлення факту засмічення або його відсутності.