Кореневий бактеріальний рак

При проведенні фітосанітарної експертизи саджанців груш імпортного походження фахівцями відділу фітосанітарного аналізу було виявлено Кореневий бактеріальний рак. Збудником даного захворювання є бактерії Роду Agrobacterium. Дане захворювання не є карантинним, однак завдає значної шкоди широкому спектру рослин. Існує понад 600 видів і понад 90 родин рослин, сприйнятливих до даного збудника.  Він типовий поліфаг, котрий уражує, як майже всі плодові культури і лісні породи, так і більшість трав’янистих польових та овочевих культур.

Характерним симптомом бактеріального кореневого раку є нарости з нерівною поверхнею і зернистою структурою, які утворюються в інфікованих тканинах кореневої системи. На відміну від інших збудників бактеріальних хвороб, збудник  кореневого раку не вбиває рослинні клітини, а стимулює їх до нерегулярного поділу. Бактерії викликають посилений поділ клітин, головним чином паренхімної тканини вторинної кори, що призводить до утворення наростів. Спочатку нарости блідо-жовті і м'які потім темніють і набувають щільну дерев’янисту консистенцію. Іноді нарости можуть повністю руйнуватися, але наступного року з'являються на тому ж місці (у ряді випадків тільки частково, причому частина, що залишилася продовжує зростати). Розростання тканин може відбуватися протягом усієї вегетації рослин, найбільш активне зростання наростів спостерігається в червні-липні, так як посиленому зростанню сприяють велика кількість опадів і високі температури повітря.

На ступінь розвитку хвороби впливає кислотність ґрунту: нейтральне або слаболужне середовище сприяє розвитку захворювання, а кисле (рН 5,0 і нижче) послаблює його.  

Бактерії кореневого раку залежно від умов  зберігають свою життєздатність в грунті до 2 років. Зараження рослин відбувається  через механічні пошкодження коренів (при щепленні, окулірування, пошкодженні комахами, при обробці ґрунту).

При сильному розвитку бактеріозу, особливо при нестачі вологи, ріст рослини  зупиняється. Нарости на коренях створюють дефіцит харчування всім органам рослини, знижують  довговічність і стійкість до несприятливих умов, перешкоджають сокоруху, зменшують продуктивність дерев. В уражених рослин досить часто передчасно жовтіє листя. Нарости викликають часткову закупорку провідних судин, у зв'язку з цим рослини виснажуються, поступово усихають і зрештою гинуть.

Кореневий бактеріальний рак є однією з найпоширеніших хвороб плодових порід в розплідниках. Нерідкі випадки, коли ураженість саджанців кореневим раком досягає 50 і навіть 80%. Вибракування сіянців і саджанців при цьому становить 20 – 45%.

 

Корені саджанців груш уражені Кореневим бактеріальним раком

 

 

 

 

Провідний фахівець – бактеріолог

відділу фітосанітарного аналізу  Оверчук В.Д.